Základní škola Bohušovice nad Ohří

ADVENT, VÁNOCE A NOVÝ ROK

Tradice vánočního stromečku

Asi od 16. stol. se rozšířil ve světě zvyk ozdobené jedle. Do Čech se dostal z Německa celkem pozdě, začal se objevovat na začátku 19. století. Poprvé ho prý v Praze vystrojil pro své přátele ředitel Stavovského divadla Jan Karel Lieblich. Konkrétně se tak stalo v roce 1812 na jednom z mnoha vánočních večírků, které pořádal na svém libeňském zámečku Ztracená varta. Vánoční stromeček, který nechal postavit doprostřed sálu zámečku, ozdobil různými drobnými dárky a také jesličkami. Samotný Lieblich dostal od svých přátel netradiční dárek, vykoupené směnky od lichvářů, kterým dlužil. O několik desítek let později se v Praze stromky prodávaly jako běžná věc a lidé je nazývali Kristovým strůmkem. Nejdříve se ujal v zámožných českých rodinách, na Moravě se začal objevovat až počátkem 20. století. V 19. století a do poloviny 20. byla vánočním stromem hlavně jedle, v dnešní době je pro svou vzácnost nahrazena odolnějším smrkem a borovicí.

ZDOBENÍ STROMEČKU

Zdobení stromečku se u nás rozšířilo natolik, že si dnes vánoce bez něj nedovedeme představit. S vývojem společnosti se měnilo a mění zdobení stromečku, někdy i na úkor vkusu. Můžeme proto někdy ozdobit stromeček starým, možná méně efektním, ale o to krásnějším způsobem. Vždyť v době adventu se dokázat zastavit, sednout si s rodinou, nepodlehnout předvánočnímu shonu a vyrobit si společně nejdříve adventní věnec, potom třeba i staročeské ozdoby na stromeček, musí být velký zážitek, hlavně pro naše děti.

Dříve se stromky krášlily výhradně přírodními ozdobami:

FOTOGRAFIE STROMKU ZDOBENÉHO STAROČESKY - klikni

· drobná červená jablíčka

· pozlacené nebo v mouce obalené ořechy a šišky

· hvězdy, řetězy a různé květy z papíru

· perníčky, vizovické figurky a preclíky

· kousky nabarveného cukru

· křížaly

· ořechové skořápky, zrní, kukuřice a koření

· ze slámy různé figurky, hvězdičky a jiné ozdoby

· ústřižky textilu

· hobliny

Všechny ozdůbky se zavěsily na tenkou červenou stužku.

 

Na konci 19. století se objevily:

· foukané skleněné baňky

· ozdoby z korálků

· lamely z nastříhané cínové fólie

Později se začal používat:

· umělý sníh

· průmyslově vyráběné řetězy

· čokoládové kolekce figurek (ujalo se asi jen u nás)

 

Osvětlení stromku připomíná se tím pohanská oslava návratu Slunce, křesťané hovoří o světle, teple a lásce v srdcích lidí.

· louče obalené červenou vlnou

· později voskové svíčky

· parafínové svíčky (1830)

· prskavky (od konce 19. století)

· elektrické svíčky

 

JAKÝ STROMEČEK?

· živý - jedle, smrček,  borovice

· jehličnany v květináčích, které se po vánocích přesadí ven do země

· umělé stromky

 

Živé vánoční stromky jsou dnes pěstovány na plantážích speciálně k tomu určených, převážně v podhorských lokalitách na zemědělské půdě, méně vhodné pro polní plodiny. Nářky nad tím, že se mýcením stromků pro vánoční trh ničí les, jsou proto bezpředmětné.

Doporučení: uchovávat před vánoci při teplotě kolem 5 ° C a hlavně v kbelíku s vodou.

 

Proč právě jehličnatý strom?

Strom asi proto, že spojuje všechny tři části světa - svými kořeny zasahuje do země, pozemský svět symbolizuje kmen a korunou je spojen s oblohou. Z jiného pohledu propojení mezi Peklem, Očistcem a Nebesy. Jehličnatý proto, že je pro něj charakteristická věčně zelená barva, tedy symbol věčného života.

 

 

 

Stará legenda

Opat Kolumbán působil misionářsky v té době ještě v pohanské Bretani a Burgundsku a chtěl místnímu obyvatelstvu přiblížit svátek narození Ježíše Krista. Starobylý jehličnan, který tamní obyvatelé uctívali o zimním slunovratu jako svou modlu, nechal ozdobit v den narození Ježíše zapálenými pochodněmi ve tvaru kříže. Oslnivá tvář prý přilákala spoustu lidí a Kolumbán jim vyprávěl příběh o narození malého Ježíška.

 

Opat Kolumbán - Svatý Columbanus, 543 - 21. listopadu 615

- irský misionář nebo-li je propagátor náboženství, zakládal kláštery

Luxeuilu - město východní Francii

- 590 tady založil klášter

Bobio - město v severní Itálii mezi Milánem a Janovem

- založil zde klášter  někdy mezi 612 a 614

© 2010: iko& Bohušovice nad Ohří, Česká republika.